Мобілізація: три важливих питання

08
08.2022

Віолета Монастирська, адвокат Адвокатського об’єднання Legal Strategy 

 Чи є пріоритет щодо призову на військову службу, кого призивають у першу чергу?

 Призову на військову службу підлягають військовозобов’язані, але черговість призову на військову службу залежить від кваліфікаційних навичок громадян та від того, скільки військовослужбовців потрібно в ту чи іншу військову частину. До прикладу, для комплектування бойових військових частин - обов’язковою вимогою є наявність досвіду проходження військової служби або навчальних зборів за відповідною військово-обліковою спеціальністю.

Перевага надається резервістам та колишнім учасникам АТО та ООС, - це умовно кажучи, перша хвиля мобілізації.

В пріоритетне коло осіб для призову на військову службу також входять громадяни, які проходили термінову або контрактну службу до 2014 року, - це друга хвиля мобілізації, яка розпочалася 15 березня та діє по теперішній час.

Перша і друга хвиля мобілізації відрізняється від третьої та четвертої, а саме: під час перших двох хвиль призивають оперативний резерв, це люди, які щось вміють у військовій справі та мають якийсь досвід. Третя і четверта хвиля — це люди з мобілізаційного резерву. Тобто ті, які або взагалі не мають, або мають поверхневі знання у воєнній справі, але вони придатні і їх можна навчити. В свою чергу, ті, хто не служив, призиваються до навчальних центрів, щоб пройти курси з метою їх підготовки за необхідними спеціальностями.

 Чи можуть мобілізувати людину проти її бажання та відправити на передову?

 Звичайно, що можуть. Якщо громадянин України згідно чинного національного законодавства має військовий обов'язок, то нікого не цікавить «хоче/не хоче», «буде/не буде»… Це не право і не привілей, це конституційний обов’язок громадянина України, який полягає у захисті Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, за ухилення від якого особа може понести кримінальну відповідальність.

Стосовно «відправити на передову», то нікого не можна відправляти до зони бойових дій без підготовки відповідно до ст. 29 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», а саме військовозобов'язані та резервісти мають пройти навчальні, перевірочні та спеціальні збори. Наказ Міноборони також зобов'язує командирів військових частин забезпечити «якісну підготовку резервістів та військовозобов'язаних та повноту проходження ними програми підготовки».

Громадяни України без досвіду також мобілізуються у четвертій хвилі, - усі громадяни віком від 18 до 60 років, які підлягають мобілізації (не мають обмежень за віком, станом здоров'я тощо).

Проте, відповідно до ст. 29 вищевказаного Закону громадяни України без відповідного досвіду, які підлягають мобілізації, приймаються на облік та обов’язково відправляються на навчання у навчальний центр підготовки військових, де вони готуються до виконання військових обов’язків, й тоді вже направляються до відповідної військової частини.

Необхідно звернути увагу, що станом на сьогодні через активні бойові дії навчання проводяться у скорочені терміни — від 7 до 20 днів.

 Чи будуть забороняти жінкам, які стануть на облік восени, виїжджати за кордон?

 На мою думку, обов’язки воєннозобов’язаної жінки та воєннообов’язаного чоловіка не будуть відрізнятись за гендерною ознакою, - це все буде категорія воєннозобов’язаних громадян України.

Так, за загальним правилом, військовозобов’язаним заборонено покидати межі країни без відповідного дозволу у воєнний час.

Військовозобов’язані під час воєнного стану можуть виїхати за кордон лише за певних умов, зокрема, по сімейних обставинах, якщо вони виключені з військового обліку, проживають або навчаються за кордоном тощо.

Теоретично ця заборона має стосуватися як чоловіків, так і жінок, однак як це все буде працювати на практиці – вже питання часу.

Проте, відповідно до роз’яснення заступниці міністра оборони України Анни Маляр, жодних обмежень, пов'язаних з мобілізацією, для перетину кордону жінками немає, і станом на сьогоднішній день такі обмеження не плануються.

Ця заборона повинна мати чітке законодавче регулювання, а станом на сьогодні це питання не на часі.