Європейський суд наполягає на поліпшенні умов українських в'язниць

03
02.2020

Європейський суд з прав людини 30 січня 2020 року прийняв важливе пілотне рішення у справі "Сукачов проти України" (скарга № 14057/17) відносно постійної структурної проблеми щодо поганих умов тримання осіб під вартою в Україні. ЄСПЛ одноголосно встановив порушення ст. 3 (заборона нелюдяного або такого, що принижує гідність, відношення) Європейської конвенції з прав людини через кумулятивний ефект переповненості, погане освітлення, вентиляцію і санітарні умови в камерах, в яких утримувався пан Сукачов з 2012 по 2017 рік.

Суд вказав, що ця ситуація вимагає врегулювання через численні подібні випадки. Так, згідно з останніми статистичними даними більше 20 тис. осіб утримувалися в слідчих ізоляторах.

ЄСПЛ зазначив, що українська влада повинна надати ефективні превентивні і компенсаційні засоби правового захисту щодо неналежних умов тримання під вартою впродовж 18 місяців після того, як це рішення стане остаточним. Також у рішенні перераховані комплексні заходи для вирішення структурної проблеми. Це восьме пілотне рішення Суда відносно умов тримання під вартою.

Зокрема, було висловлено припущення, що переповненість може бути зменшена шляхом частішого застосування заходів, не пов'язаних з тюремним ув'язненням, і мінімізації використання попереднього затримання. Слід заохочувати прокурорів і інших співробітників правоохоронних органів до зменшення кількості запитів на попереднє затримання і його продовження, за винятком найсерйозніших випадків, і якнайширше використовувати альтернативи.

Крім того, діючий мінімальний внутрішній стандарт (2, 5 кв. м) особистого простору на кожного ув'язненого повинен відповідати стандартам Конвенції. Слід також виділити кошти для проведення великих ремонтних робіт в існуючих місцях тримання під вартою і негайної заміни застарілих приміщень новими.

Також Суд вказав на необхідність створення незалежного органу з нагляду за місцями тримання під вартою.

ЮРЛІГА

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/192798_vropeyskiy-sud-napolyaga-na-polpshenn-umov-ukranskikh-vyaznits