Search: how to protect your business?

17
09.2021
Ivan Kholondovych, managing partner LEGAL STRATEGY
 
До вас прийшли з обшуком хоча ви «нічого такого не робили»? Це трапляється частіше ніж ви думаєте. Причин багато. Можливо ваш контрагент став фігурантом кримінального поводження, та є підозри, що ваша фірма була задіяна в його схемах. А можливо з вами хтось хоче звести рахунки - конкуренти чи правоохоронці самі створюють вам проблему, щоб потім її «вирішити».

Статистика кількості обшуків в Україні не ведеться, але з аналізу реєстру судових рішень можна констатувати, що їхня кількість зростає. Якщо у 2017 році судами було видано 120 тис. ухвал на проведення обшуків, то у 2019-му вже більше 190 тис!

Загалом обшук – це слідча дія, примусове обстеження приміщень або іншої території, ціллю якого, зокрема, є відшукання речей та документів, що можуть мати значення у кримінальному провадженні. Але відсутність в діяльності компанії навіть натяку на введення злочинної діяльності не гарантує власникам імунітет від обшуків в їхніх офісах та підприємствах.

Отримати ухвалу слідчого судді на проведення обшуку слідчому не так вже й важко, тож формально він буде вважатися законним, навіть якщо підстави для такої слідчій дії не витримують критики.

Реалії показують, що обшук може використовуватися як інструмент впливу, шантажу, незаконного збагачення як правоохоронцями, так і конкурентами або замовниками.

Окрім того, нерідкими є випадки, коли дозвіл на обшук є обґрунтованим, проте під час обшуку допускається значна кількість процесуальних порушень, фальсифікацій або в подальшому власник не може повернути вилучено у нього майно.

Для того, аби убезпечити свій бізнес та своє майно, власники та працівники компаній повинні бути чітко обізнані про план дій при обшуку.

Перше, що завжди потрібно робити в таких випадках, – це скористатися гарантованим правом на виклик адвоката (який може приєднатися на будь-якому етапі обшуку). Ви можете попросити дочекатися приїзду вашого адвоката, але найчастіше таке прохання ігнорується та обшук починається без нього.

Проте навіть до приїзду адвоката можна вжити ряд заходів, що дозволять мінімізувати можливі порушення закону під час обшуку:

  • перевірити дані та повноваження осіб, які до вас завітали. Обшук може проводитися лише слідчим або прокурором. Звертайте також увагу, чи входить слідчий до групи слідчих, які розслідують дану справу, а прокурор – в групі прокурорів;
  • отримати оригінал ухвали про обшук та уважно ознайомитися зі її змістом (діє 1 місяць, адреса, назва підприємства мають бути чітко вказані);
  • вести себе спокійно, не агресивно, уникати близького контакту з правоохоронцями, проте уважно слідкувати за діями всіх «гостей»;
  • на вимогу правоохоронців краще відкрити сейфи та зачинені приміщення, бо у випадку відмови вони матимуть право відчинити їх силою. Телефони або комп’ютерну техніку можуть вилучити, але надавати паролі від них ви не зобов’язані, тож прохання чи вимогу це зробити можна повністю проігнорувати;
  • під час обшуку може вилучатися майно, чіткий перелік якого вказаний в ухвалі. Але на практиці додатково часто вилучають й гроші та коштовності. Якщо вилучаються речі, гроші та документи, стосовно яких дозвіл на вилучення в ухвалі не надавався, то у слідчого, прокурора є 48 годин на подання слідчому судді клопотання про арешт такого майна, а в слідчого судді - 72 години на вирішення питання про його арешт. Пропуск будь-якого із цих строків тягне своїм наслідком необхідність повернення такого майна.
  • опис вилученого майна в протоколі обшуку має бути максимально повним та детальним (стан, серія, номер, оригінал/копія, інше);
  • всі зауваження та порушення під час обшуку треба зазначати в протоколі. Не потрібно підказувати та виправляти за слідчим його помилки – в майбутньому вони можуть зіграти на користь вашому адвокату при оскарженні обшуку або арешту майна.

Як би чітко працівники підприємства та адвокат не діяв при проведенні обшуку, це не завжди може убезпечити компанію від незаконних дій правоохоронців.

Один з недавніх «нашумівших» випадків відбувся в м. Одеса в лютому минулого року під час обшуку компанії «Дес груп». Правоохоронці вголос обговорювали, кому які речі потрібні, ламали меблі, викрадали майно (навіть скотч), їли належну власникам їжу, знищили камеру, яка їх фільмувала. За словами працівників підприємства серед осіб були працівники конкуруючої фірми, які вказували правоохоронцям, яке майно слід вилучити. Крадії не знали, про те, що камери магазину були увімкнені, зафільмувавши їхні дії, що спричинило гучний резонанс та подальше службове розслідування. Тому хороша система відеоспостереження та відеофіксація обшуку може суттєво полегшити роботу адвоката при подальшому захисті ваших порушених прав.