Ivan Kholondovich: "The Law on the Oligarchs" needs to be finalized

04
06.2021

Іван Холондович, керуючий партнер Адвокатського об’єднання Legal Strategy

«Закон про олігархів» (його офіційна назва - Проект Закону про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів) вийшов звісно не дуже приємним, але не смертельним.

Очевидно, що посилюється вплив РНБО, яка буде визначати, хто олігарх, а хто ні. Причому по достатньо розмитим критеріям. Як оцінювати активи та визначати їх реального бенефіціара? Адже зазвичай вони розкидані по різних особах. Як визначити «значний вплив» на ЗМІ? Тобто залишається місце для дуже суб’єктивної оцінки, яка буде оспорюватися в суді, адже немає чітких юридичних конструкцій.

Також є ризики не лише для «головних олігархів» країни, а для менш очевидних кандидатів з числа великих бізнесменів, яких можуть включити або не включити до реєстру, нарахувавши їм відповідну суму активів.

Що стосується «покарання» для олігархів, то вони й так прямо ніколи не фінансували партії. Тож зможуть це робити в тіньовий спосіб, все залишиться без змін.

Покарати через проблеми з декларацією також залишиться проблемою, так як на практиці ця норма, навіть проти депутатів та «простих» чиновників, застосовується з великими труднощами.

Немає і ніяких заборон на подальше володіння будь-якими іншими активами, якими і так вже володіють олігархи, ні вимог щодо примусової демонополізації. А відкриттям провадження АМКУ великий бізнес не злякаєш.

Більш реальним виглядає ще один спосіб контролю за чиновниками, суддями та правоохоронцями через відповідальність за недекларування контактів з «олігархами» та їх представниками.

Й хоча відповідальність – політична та дисциплінарна – це смішно, але ж пропонується внесення великої кількості змін до законодавчих актів, де таке недекларування контактів може бути підставою для звільнення з посади, а це вже досить реальні важелі впливу. Але ж за умови механізму перевірки таких відомостей. Яка незрозуміло яким чином буде відбуватися.