Abolished lustration: The lawyer predicts huge expenses from the state budget

27
02.2020

Василь Федитник прогнозує, що у судах буде поновлена величезна кількість позовів

Європейський суд з прав людини визнав, що застосовування положень закону про "люстрацію" не відповідає практиці ЄСПЛ. Тож зараз люстровані особи, до яких було застосовано Закон "Про очищення влади", мають право поновити свої позови, які вони подавали до адміністративного суду.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проєкту "Чудова четвірка" на телеканалі ZIK заявив адвокат Василь Федитник.

Адвокат зауважив, що питання щодо люстрації нині актуальне, оскільки Європейський суд з прав людини визнав, що застосовування положень цього закону не відповідає практиці ЄСПЛ.

"Відповідно, зараз люстровані особи, до яких було застосовано Закон "Про очищення влади", мають право свої позови, які вони подавали до адміністративного суду, поновити. Відповідно, за рішенням суду, вони мають бути поновленими на посадах, з яких вони були звільнені. Відповідно, цим особам має бути виплачено сатисфакцію за те, що вони вимушено, можна сказати, прогуляли свою роботу. І ці особи можуть бути повернуті на державну службу. Тому це питання є надзвичайно актуальним на сучасному етапі", – зазначив Василь Федитник.

Він нагадав, що люстрація мала на меті усунути від влади тих, хто перебував на посадах з 2010 до 2014 років. Ще одна мета – боротьба з корупцією.

"На неспівмірність реалізації цієї мети було ще звернено увагу у 2015 році Венеціанською комісією, яка чітко зазначила, що досягнення мети, яка зафіксована у законі, неможливе тими засобами, які там визначено", – зазначив Василь Федитник.

Адвокат зауважив, що закон про люстрацію передбачав так звану колективну відповідальність, тобто за основу брали роботу на певних посадах упродовж певного періоду, незалежно від того, чи ця особа якимсь чином сприяла незаконним діям, чи ні. Натомість Венеціанська комісія наголошувала на тому, що має бути перевірка конкретної особи, чи вона вчиняла якісь протиправні дії, акцентував Василь Федитник.

"Я прогнозую на даний момент, що численна кількість позовів, які містяться у судах адміністративної юрисдикції, будуть поновлені, і по них будуть винесені позитивні рішення про поновлення осіб на посадах. Але тут ключовий момент у тому, що у зв’язку з реорганізацією органів державної влади такі структури, наприклад, перестали існувати. Тобто людям просто виплатять сатисфакцію, виплатять зарплату за вимушений прогул, зарахують у трудовий стаж, а це тягне за собою величезні витрати з державного бюджету", – наголосив Василь Федитник.

https://zik.ua/news/politics/skasovana_liustratsiia_advokat_prohnozuie_velychezni_vytraty_z_derzhbiudzhetu_960559